Запорізький залізорудний комбінат незаконно забруднює територію Кирилівської ОТГ

Велике підприємство, яке експортує природні ресурси України за кордон, не дотримується екологічних законів та забруднює об'єкт природно-заповідного фонду Кирилівської громади.

Велике обурення  та занепокоєність викликають дії Запорізького залізорудного комбінату (ЗЗРК) у жителів Кирилівської ОТГ. Ізольований ставок-випарник, який для зливу виробничих відходів використовує ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат», розташований в самому центрі Кирилівської ОТГ, в межах Утлюцького лиману. Земельна ділянка, де знаходиться ця водойма площею більше 4000 га, за оренду якої ПАТ «ЗЗРК» не платить жодної копійки у бюджет громади, є об’єктом природно-заповідного фонду.

Люди, що мешкають у селах навколо ставка-випарника, скаржаться на забруднення навколишнього середовища відходами виробництва залізорудного підприємства, що негативно відображається на стані їхнього здоров’я. Кожного разу, коли у цих місцях починає дути східний вітер, жителі Атманаю, Солоного, Нового страждають від нестерпного смороду, що несе від водойми, куди ПАТ «ЗЗРК» зливає відходи виробництва.

Керівництво Кирилівської ОТГ звернулось до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації із проханням надати оцінку діям ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» та вжити відповідних заходів відносно його керівництва.

За класифікацією відходів, вода мінералізована, яку відкачали, є відходом видобутку металевих руд. Тому на ПАТ «ЗЗРК» поширюються вимоги Закону України «Про відходи», статтею 17 якого визначено обов’язки суб’єктів господарювання.

Закон зобов’язує ПАТ «ЗЗРК»  не допускати зберігання та знищення відходів в несанкціонованих місцях; здійснювати контроль за станом місць чи об’єктів розміщення власних відходів; своєчасно, в установленому порядку, сплачувати екологічний податок, що стягується за розміщення відходів; інформувати місцеву владу і уповноважені інстанції з питань охорони навколишнього природного середовища про відходи і пов’язаної з ними діяльністю, в тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров’ю та майну громадян, підприємствам, установам і організаціям внаслідок порушення правил поводження з відходами; а також мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їх діяльність призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів перевищує 1000.

Однак, за даними екологів, ПАТ «ЗЗРК»  системно і навмисне ігнорує вимоги природоохоронного законодавства, мінімізуючи таким чином витрати на виконання зазначених заходів. Більш того, ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» не має паспорта місця видалення відходів, а ізольований ставок-випарник є саме тим місцем, де комбінат здійснює кінцеве розміщення неочищених відходів. У зв’язку з цим, у підприємства виникають зобов’язання зі сплати екологічного податку за кінцеве розміщення відходів у місцевий бюджет Кирилівської ОТГ, якими ПАТ «ЗЗРК» грубо нехтує. До сьогодні в бюджет Кирилівської ОТГ не надійшло жодної копійки екологічного податку від комбінату за розміщення відходів.

Окрім цього, стаття 72 Водного кодексу України зобов’язує ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» впроваджувати ефективні технології, що забезпечують зниження рівня їх мінералізації перед скиданням у водні об’єкти. Однак і цю вимогу «ЗЗРК» системно ігнорує. Шахтні води підприємства, що скидаються на території Кирилівської ОТГ, характеризуються підвищеною кислотністю, великою концентрацією різних солей і високим вмістом сульфат-іонів.

Ставок-випарник комбінату є, крім іншого, стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферу. На це у підприємства також відсутній відповідний дозвіл.

Зазначені факти дають підставу припускати те, що ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» системно і навмисне ігнорує екологічні норми і вимоги. Своїми діями комбінат щорічно завдає шкоди не тільки природі і жителям Кирилівської ОТГ, а й державі. А це може послужити підставою для зупинення експлуатації ставка-випарника для розміщення виробничих відходів. У всякому разі, до того часу, як посадові особи «ЗЗРК» забезпечать приведення в порядок екологічної та земельної документації, а підприємство почне працювати відповідно до закону.

Поділитися новиною в соцмережах:

Може бути цікаво: