Попередження булінгу серед підлітків

На сьогодні у світі залишається критичною проблема насильства і, зокрема, булінгу – цькування та проявів агресії до особистості з метою її принизити. Сотні мільйонів дітей та молодих людей у кожному куточку планети страждають від їх проявів з боку інших людей – сторонніх і навіть рідних.

Чи існувала ця проблема раніше або ж виникла як побічний ефект від глобалізації? Насильство в сім’ї, цькування в школі, агресія в соціальних мережах – теми, які люди воліють оминати під час розмови за філіжанкою кави. Утім, проблема від цього аж ніяк не зменшується, і все частіше ми спостерігаємо невтішні наслідки ігнорування насильства у суспільстві.

У 2016 році стартувала інформаційна кампанія Посла доброї волі UNICEF Девіда Бекхема під назвою #EndViolence. Зокрема, у рамках цієї кампанії були проведені глобальні опитування U-Report серед майже 200 000 людей у 22 країнах світу, які підтвердили існування негативної тенденції щодо насильства над дітьми і молоддю у світі.

В Україні молодь і підлітки теж висловили думку, що насильство та булінг є проблемою. Відповідно до результатів опитування, у якому взяли участь близько 4,5 тисяч учасників, майже половина опитаних (48%) зіштовхувалися з проявами насильства. При цьому, найбільша кількість респондентів (62%) страждає від агресії саме з боку однолітків, а приблизно чверть  зізнається про насильство в сім’ї. Отже, саме булінг – вид насильства, який передбачає психологічний тиск на людей – особливо поширений серед дітей та молодих людей.

Але чому явище булінгу взагалі виникає у середовищі підлітків і молоді? У відповідь на це питання дослідники  зазначають, що основними причинами знущання з інших є ігнорування дорослими булінгу (39%) та особливості характеру певних дітей (26%).  Варто зазначити, що за результатами опитування 56% респондентів були жертвами булінгу. При чому, частіше об’єктами знущань стають хлопці (61%), ніж дівчата (53%). Причиною цькування здебільшого є зовнішній вигляд.

Як бачимо, багато хто з молодих українців хоча б раз переживав знущання з боку однолітків у школі з того чи іншого приводу. Часто люди вважають булінг просто життєвим етапом, який необхідно пережити, соромляться поговорити про це з дорослими та розповісти про свою проблему, воліють розбиратися із психологічним тиском самотужки. Так, 36% опитаних, за даними дослідників, нікому не розповідали про випадки булінгу, які з ними траплялися. Приблизно така ж кількість респондентів (38%) говорить про цю проблему батькам, а трохи менше (27%) – ділиться з друзями.

Ігнорування проблеми булінгу не проходить безслідно. Агресія з боку однолітків неминуче впливає на психо-емоційний та фізичний стан людини, а також наявність явища булінгу у школах може перешкоджати процесу навчання.

Утім, як же можна запобігти виникненню булінгу серед дітей і молоді? Шляхи запобігання булінгу дослідники вбачають у навчанні вчителів реагувати на цю проблему (53%), в інформуванні громадськості (27%), в ініціюванні змін до законодавства (12%), а також зазначають, що варто приділяти більше уваги комплексному вихованню дітей (10%).

Насильство людей над людьми – наша спільна проблема. Проте людство лише на початку шляху її вирішення. Дивна річ, ми навчилися боротися із найстрашнішими хворобами, утім, приборкати власну агресію нам інколи не під силу. І від цього страждає безліч маленьких і дорослих людей. Але так не має бути.

Поділитися новиною в соцмережах:

Може бути цікаво: