Заступник міністра дозволив ЗЗРК труїти жителів Кирилівської ОТГ

Запорізькій залізорудний комбінат продовжує викидати на територію Кирилівської ОТГ сотні тисяч кубометрів шкідливої відкачаної високомінералізованої шахтної води. Проте Міністерство екології та природних ресурсів України стверджує, що ця вода не зашкоджує навколишньому середовищу і здоров'ю людей.

Небажання платити

Нагадаємо, уповноважені співробітники Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, за результатами перевірки ПрАТ «ЗЗРК», видали припис, яким зобов’язали посадовців комбінату внести зміни в інвентаризацію відходів і додати туди високомінералізовану шахтну воду, яка до цього взагалі не враховувалася комбінатом як відходи. Крім цього, припис вказував на необхідність оформити в установленому порядку документи, що стосуються користування земельною ділянкою площею 4000 га в якості ставка-випарника.

Генеральний директор ПрАТ ЗЗРК Михайло Короленко

Таке виконання вимог екоінспекторів обійдеться ЗЗРК в мільйони доларів, які необхідно буде сплатити до бюджету Кирилівської ОТГ в якості екологічного податку та орендної плати за користування земельною ділянкою для розміщення відходів.

Тому посадові особи ЗЗРК звернулися з позовом до Запорізького окружного адміністративного суду до обласної Держекоінспекції з вимогою повністю скасувати вказане розпорядження. Підставу для цього керівництво комбінату стало шукати заздалегідь, ще до звернення до суду. Посадові особи ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» звернулися до вищої над Держекоінспекцією інстанцію — до Міністерства екології та природних ресурсів України з проханням роз’яснити, чи є відкачали мінералізована вода відходом чи ні, і чи варто взагалі виконувати припис Держекоінспекції.

Думка посадовця

24 жовтня 2018 року Міністерство екології та природних ресурсів України, за підписом заступника міністра Віктора Вакараша, на адресу голови правління ПрАТ «Запорізький залізорудний комбінат» направило лист №01 / 1364. У документі профільне міністерство фактично позбавило підприємство від зобов’язань, пов’язаних з поводженням з відходами та їх скиданням в Утлюкський лиман, а також

Заступник Міністра екології та природних ресурсів України Віктор Вакараш

від оформлення документів на право користування земельною ділянкою під відходами загальною площею 4000 га.

Тобто цим листом Міністерство інформує комбінат про те, що високомінералізовані відкачані шахтні води відносяться до категорії зворотних вод, тобто є водами, які повертаються за допомогою технічних споруд і засобів з господарської ланцюга кругообігу води в його природні ланцюги у вигляді стічної, шахтної, кар’єрної чи дренажної води.

Ось тут і постає резонне питання — чому ж тоді ЗЗРК не повертає цю воду у природу біля свого підприємства, або десь неподалік? Навіщо комбінату будувати таку багатокілометрову мережу трубопроводу, щоб зливати відходи виробництва за десятки кілометрів від місця свого розташування?

А насправді

Якщо відкинути думку заступника міністра та звернутися до довідників і державних документів, то Згідно п.1310.2.9.02 Державного класифікатора відходів України ДК 005-96, вода відкачали мінералізована є відходом добування металевих руд. Це — не поворотна вода, і вона забруднює навколишнє середовище. І відповідно до гранично допустимим скиданням речовин із зворотними водами у Утлюкський лиман мінералізація води, що скидається становить 11719 мг / літр, а фонова концентрація води ставка-випарника — 14 860, 36 мг / літр.

Таким чином відбувається систематичне накопичення відходів в ставку-випарнику, який є спеціально створеним для розміщення відходів гідротехнічних об’єктом. Так звана «зворотна вода» виходить з рівнем мінералізації, в якому не може жити ніщо живе.

Виходить, що заступник міністра вніс в офіційний документ завідомо недостовірні відомості, чим вчинив кримінальний злочин, передбачений ст.366 КК України — «Службове підроблення».

А ще, заступник міністра Віктор Вакараш одним розчерком пера позбавив бюджет Кирилівської ОТГ і держбюджет мільйонних надходжень.

Отже керівництво великого підприємства із іноземними інвестиціями, яке працює на промисловість інших країн, разом із високопосадовцем із Міністерства зовсім не переймаються проблемами людей, що живуть у регіонах. Жителі Кирилівської ОТГ через це вимушені вдихати продукти випаровування відходів ЗЗРК, хворіти і скаржитись на погане самопочуття. Лікарі констатують перевищений рівень захворюванності онкологічними хворобами в населених пунктах, які розташовані навколо ставка-випарника.  І це абсолютно влаштовує київських чиновників і посадовців підприємства, які живуть в сотнях кілометрів від цієї небезпечної водойми.

Будемо діяти

Проте це дуже непокоїть керівництво Кирилівської ОТГ. Разом із депутатами та при підтримці усієї громади влада громади має намір власний екологічний аудит ЗЗРК.

Саме тоді у ОТГ з’явиться можливість стягнути екоподаток і орендну плату, недоотриманий за роки діяльності комбінату, і істотно наповнювати місцевий бюджет в майбутньому.

Також керівництво Кирилівської селищної ради має намір звернутися до суду з позовом про визнання права власності на ставок-випаровувач за Кирилівською ОТГ. Якщо суд визнає це право, то тоді ЗЗРК повинен буде платити оренду, і вже селищна рада буде визначати вартість послуг за розміщення відходів комбінату.

Наміри керівництва Кирилівської громади дуже серйозні. Планується звернутися із заявами у профільний комітет Верховної Ради України, профільну комісію Запорізької обласної ради, навіть в ООН за програмою з навколишнього середовища, або ЮНЕП.

Без уваги та дій безлад, який коїться навколо безконтрольного зливу відходів ЗЗРК на території громади, не залишиться.

Поділитися новиною в соцмережах:

Може бути цікаво: