Чому медперсонал медичних закладів Кирилівської ОТГ не надає послуг тим, хто підписав декларації із лікарями з інших громад

У зв’язку з впровадженням медичної реформи у жителів нашої громади виникає дедалі більше запитань чим відповідей.

Жителів Кирилівської громади останнім часом обурює те, що медсестри місцевих Амбулаторії та ФАПів відмовляються робити процедури, які призначив сімейний лікар. Певна частина мешканців одного з сіл Кирилівської ОТГ підписала декларації з сімейним лікарем з Якимівки. Він в свою чергу призначає пацієнтам курс лікування. Ці люди приходять до медсестер у місцевий ФАП і просять виконувати лікарські процедури за призначенням лікаря з Якимівки. Медичний персонал відмовляється це робити, аргументувавши це тим, що ці дії є незаконними.

Чи дійсно це є правдою і що робити в такій ситуації? За роз’ясненнями ми звернулися до директора КНП «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Ірини Мохур.

— Первинна медична допомога (ПМД) на території Кирилівської громади надається КНП «Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» КСР ЗО. Фінансування  КНП проводиться за рахунок коштів НСЗУ (Національна служба здоров’я України) та Кирилівської селищної ради.

Команда з надання первинної медичної допомоги – група медичних працівників, що функціонує в межах надавача ПМД та складається не менше ніж з одного лікаря з надання ПМД та не менше ніж з одного фахівця (сестра медична загальної практики – сімейної медицини, акушерка, фельдшер тощо), який працює спільно з лікарем з надання ПМД або під його керівництвом.

Відповідно до статті 35-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII, первинна медична допомога передбачає:

  1. консультування, діагностику та лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;
  2. здійснення профілактичних заходів;
  3. направлення пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, відповідно до медичних показів для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  4. надання невідкладної медичної допомоги в разі розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнта, який не потребує екстреної, вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

Відповідно додатку 3 до наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги» проведення лабораторних та інструментально – діагностичних досліджень що здійснюються у межах медичних послуг з надання ПМД передбачає:

1.Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою. 2. Загальний аналіз сечі. 3. Глюкоза крові. 4. Загальний холестерин. 5. Вимірювання артеріального тиску. 6. Електрокардіограма. 7. Вимірювання ваги, зросту, окружності талії. 8. Швидкі тести на вагітність, Тропініни, ВІЛ, вірусні гепатити.


Пункт 7 розділу ІІ наказу МОЗ «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» від 19.03.2018 № 504
  визначає, що первинну медичну допомогу надають під час особистого прийому пацієнта за місцем надання ПМД.  Лікар первинки може прийняти рішення надавати окремі послуги ПМД за місцем проживання (перебування) пацієнта або з використанням засобів телекомунікації відповідно до режиму роботи надавача ПМД. Утім таке рішення не можна приймати лише через те, що пацієнт проживає (перебуває) далеко від місця надання ПМД та (або) не має коштів на проїзд до місця надання ПМД. І відповідно до цього пункту команда з надання первинної медичної допомоги, що функціонує в межах Кирилівського КНП може надавати первинну медичну допомогу лише жителям, які підписали договори з лікарями нашого КНП.

Кожен громадянин має право укласти договір на медичне обслуговування збудь яким лікарем відповідно до наказу МОЗ України від 19.03.18 року № 503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу». Укладаючи договір з лікарем громадянин тим самим повідомляє про свій вибір НСЗУ, яка в свою чергу проводить оплату гарантованого пакету послуг тому   Надавачу ПМД  (медичному закладу) до якого належить лікар, або команда з надання ПМД. Одночасний вибір двох або більше лікарів, які надають ПМД не допускається. Якщо декларація не укладена то кошти не отримує жоден медичний заклад з надання ПМД, а з 01.04.2020 року такі люди не зможуть отримувати безоплатну медичну допомогу і у закладах охорони здоров’я вторинного та третинного рівнів так як їх немає в електронній базі даних і  кошти на їх лікування не передбачені.

Якщо декларація укладена з лікарем іншого лікувального закладу то оплата за отримання Вам послуги з надання ПМД отримує інший лікарняний заклад, а медичні працівники медичного закладу (Амбулаторії) розташованої на вашій території працюють безкоштовно.

Кошти НСЗУ можуть витрачатися тільки на утримання Амбулаторії загальної пратики сімейної медицини. ФАПи та ФП утримуються за рахунок коштів місцевого бюджету. І відповідно до наказу МОЗ України від 29.07.16 р. № 801 «Про затвердження Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги та положень про його підрозділи» — Амбулаторія створюється для надання ПМД понад 1500 особам населення у місті і понад 1200 особам у сільській місцевості. Якщо не буде достатньої кількості договорів, то може виникнути загроза закриття амбулаторій на селі.

За рахунок коштів Кирилівської селищної ради  фінансуються енергоносії, комунальні послуги, державні програми медичних гарантій, які фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, поліпшується матеріально-технічне  забезпечення КНП та заробітна плата адміністративно-господарчої частини КНП, та ФАПіВ і ФП.

До пакету гарантованих послуг не входять такі послуги як денний стаціонар та проведення фізіотерапевтичних процедур. Однак  амбулаторії, ФАПи та ФП проводять ці процедури для всіх мешканців громади, які уклали договори з лікарями КНП «Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» КСР ЗО.

Поділитися новиною в соцмережах:

Може бути цікаво: